Pratik Bilgiler

Demlik Nasıl Temizlenir

6.474
Demlik Nasıl Temizlenir

Bütün bayanların ortak rahatsızlığı keyifle çay içilen demliğin bir süre sonra yoğun bir kireç tabakası ile kaplanması, ardından çayında zeminde bıraktığı renkle birlikte ortaya nahoş bir görüntünün çıkması. Peki demlik nasıl temizlenir.

Elbette bu çayla içli dışlı olan herkesi ciddi anlamda meşgul eden bir soru. Demlik temizlemek için en pratik yol hangisidir. Bu yazımızda detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Demlikte biriken kireç tabakasını ortadan kaldırıp demliğinize pırıl pırıl bir görünüm sağlamak için size gereken malzemeler mutfağınızda zaten var olan karbonat ve sirke ikilisinden başkası değil. Bu ikilinin bilmediğiniz özelliklerinden biriside çok iyi birer temizlikçi oldukları.

Bu ikili vasıtasıyla demliğinizdeki nahoş görüntüden kurtulmak için öncelikle demliği 3 parmak yüksekliğince sirkeyle doldurup bu şekilde bir gece sabaha kadar bekletin.

Sabah demlikte sirkenin büyük çoğunluğunu demliğin kendi musluğundan demlikte 1 parmak kalınlığında sirke kalıncaya kadar yavaşça dökün.

Demlikte kalan sirkenin üzerine 3 çay kaşığı miktarınca karbonat ilave edin.  Karbonat sirkenin içinde eriyinceye kadar çalkalayıp karıştırın ve 2 saat beklemeye bırakın. Bekleme süresi dolunca demliğin içini boşaltıp bulaşık süngeri ile ovarak temizleyin.

Birkaç saniye için kirecin kolayca temizlendiğini, sararmışlıkların rahatça kaybolduğunu ve demliğinizin pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Sirke ve karbonat ikilisine bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek temizlik etkisinin daha fazla artmasınıda sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.