Pratik Bilgiler

Sarımsak Nasıl Saklanır?

3.828
Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsak doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Bu nedenle de çiğ ya da pişmiş olarak her gün sarımsak tüketilmesi önerilir. Sarımsağı tüketirken bir taraftan da insanlar uygun şekillerde saklamak ister.

Aslında kabuklu halde bulunan sarımsağın ömrü oldukça uzundur. Kabuklu bir baş sarımsağı aylarca muhafaza edebilirsiniz. Ancak sarımsak soyulduktan sonra da aynı durum geçerli değildir.

Soyulan bir sarımsağın aynı gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Ancak bu mümkün olmuyorsa; bu durumda sarımsak saklamanın uygun yöntemleri içerisinden tercih yapmanız gerekir.

Bu sayede de hem sarımsakları atmak zorunda kalmazsınız. Hem de ihtiyaç duyduğunuz an sarımsaklar elinizin altında olur.

Sarımsağı Dondurucuda Saklama

Sarımsakları dondurarak saklama uzun süre sarımsağı kullanabilme anlamına gelir. Bu nedenle de insanların bir kısmı tarafından tercih edilmese de büyü bir bölümü tarafından sarımsak dondurucuda saklanır.

Sarımsak saklama yöntemleri arasında yer alan dondurucularda isterseniz kabuklu isterseniz de kabuksuz bir şekilde sarımsağınızı saklayabilirsiniz. Kabuklu sarımsaklar alüminyum folyo ile sarılarak muhafaza edilir.

Soyulmamış sarımsakları ise doğrayarak buzdolabı poşetinde saklayabilirsiniz. Böylece her ihtiyaç duyduğunuzda sarımsak kullanımı sağlayabilirsiniz.

Sarımsağı Zeytinyağında Saklama

Sarımsakları zeytinyağı içerisinde muhafaza ederek uzun zaman boyunca sarımsak kullanımını saplayabilirsiniz. Bunun için sarımsakları ve zeytinyağını blender yardımı ile iyi bir şekilde ezin. Daha sonra ise püre haline karışımı bir kavanoza koyarak ağzını sıkıca kapayın.

Hazırlanan karışımın sağlığı tehdit etmemesi için mutlaka derin dondurucuda saklanması gerekir. Ancak bu sayede içerisinde bakteri ürümesi söz konusu olmaz.

Sarımsakları ezmeden de zeytinyağı içerisinde saklayabilirsiniz. Sarımsakları soyarak zeytinyağı dolu bir kavanoza koyabilirsiniz. Sarımsağı muhafaza etmek için kullanılan zeytinyağı sayesinde de sarımsağın ömrü uzar. Mutlaka derin dondurucuda saklayarak kış boyunca sarımsak ihtiyacınızı bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.